Belediyecilik, Havayolu ve Turizmde 360 Derece Video ve Sanal Gerçeklik (VR) Kullanımı
Loading

Belediyecilik, Turizm ve Havayolu Sektörlerinde 360 Derece Video ve Sanal Gerçeklik (VR) Kullanımı

By Nsocial

Ülkelerin ya da illerin ya da ilçelerin pazarlanması yani Lokasyon Pazarlaması, bizce çok geç kalınmış olsa da dünyada yeni yeni popülerleşiyor. Aslında markalaşmış bazı yerler var, mesela aşk denilince akla gelen şehir Paris olurken, kültür denildiğinde akla gelen ülkeler İtalya, Avusturya gibi ülkeler... Fakat bütün ülkelerin, şehirlerin, ilçelerin anlatacakları çok değerleri, geçmişleri, kültürleri var. Ve bunların hepsi de deneyim!

Turizm Pazarlamasında (VR) Kullanımı ya da Belediye 360 video çekimi, aslında tam da bu deneyimin ilk durağı! Bir yerden bir yere seyahat etmek istiyorsunuz ve gideceğiniz yeri internetten, Youtube'dan araştırıyorsunuz. Karşınıza hep aynı fotoğraflar ve zorlama yazılmış, klişe yazılar geliyor.

Gideceğiniz yere ait kültürel, sosyal, tarihsel bütün durakları önceden 360 derece video teknolojisi ile anlatan bir içerik serisi olsa... Sizi gitmeye daha da çok ikna etmez mi? Ya da belediye ya da turizm bakanlıkları çalışanları olarak düşünün, ilinizi, ilçenizi, ülkenizi, tarihinizi, kültürünüzü, değerlerinizi 360 derece tüm internet kullanıcılarına göstermek istemez misiniz?

X / Y / Z ve Alfa Jenerasyonları başta olmak üzere, tüm dünya akıllı telefonları ve sosyal medya üzerinde hayatlarının çoğunu geçiriyorlar, kararlarını bu mecraları kullanarak veriyorlar. Hal böyle olunca da, ülkeler ve belediyeler değerlerini anlatmaya, daha çok kişiye erişmeye, eriştikleri kişileri il, ilçe veya ülkelerine getirmeye çalışıyorlar.

Çeşitli global ve yerel fuarlara katılıp, promosyon malzemeleri vermek güzel... Fakat ya ilçenizi, ilinizi, ülkenizi hiç görmemiş birisine bunlar ne ifade edebilir ki? Ne kadar uzun süre kalabilir ki kendisinde? Ya da o kişi bir sonraki seyahat planında sizi ne kadar önceliklendirebilir?

İşte Sanal Gerçeklik yani VR ve 360° videolar tam da bu noktada devreye giriyor. Fuarda, 360 derece video çekimi ile ilçenizi, ilinizi veya ülkenizi tüm dokularıyla izlettirebilirsiniz.

Fatih Belediyesi için çalıştığımız Belediye VR projemiz ile, Tarihi Yarımada 360 derece video teknolojisi ile 87 lokasyon olarak prodüksiyonunu gerçekleştirdik. Sanal Gerçeklik ve sosyal medya platformları ile birlikte, coğrafi bölge yönetim sistemine de entegre edilebilen 360 derece belediye videolarımız, fuarlarda ve şehir dış etkinliklerde de deneyimletildi.

VR’ın seyahat endüstrisi için üç büyük avantajı var.

İlki, seyahat etmek için ilham vermesi. Bir ya da iki saniyeliğine baktığımız fotoğraflar arasında dolaşmak yerine, sanal gerçeklikte bir yeri deneyimlemek oraya odaklanmanızı ve sanki oradaymışsınız gibi hissetmenizi sağlıyor.

İkincisi, 360 derece deneyimi öne çıkarması ve merkeze koyması. İlçeyi, ili, ülkeyi pazarlamamıza izin veren yeni bir pazarlama kanalı.

Üçüncüsü ise akılda kalıcı olması, yani sizin önceden 360 derece video ve sanal gerçeklik teknolojisi ile izlediğiniz bir ilçeyi, ili ya da ülkeyi, bir sohbette sözü geçtiğinde sanki oradaymış gibi insanlara anlatabilirsiniz.

Özetle daha önce sizi ziyarete gelmemiş kişilere bölgenizi 360 derece video ile göstermek, onları bölgenize çekmek, belediyenizi veya ülkenizi daha interaktif ve etkin tanıtmak, deneyimlettirmek için mükemmel bir teknoloji. Üstelik kişileri oldukları yerden belediyenize ya da ülkenize ziyaret ettiriyorsunuz.


Ya da havayolu firmaları Sanal Gerçeklik (VR) ve 360 video teknolojisini nasıl kullanabilir?


Mevcut ya da potansiyel müşterilerinizi, oturdukları yerden sitenizde veya uygulamanızda bilet ararken Avustralya’ya sanal bir yolculuğa çıkarabilseydiniz nasıl olurdu? Ya da Rio’ya? Veya Berlin’e? Turizm'de Sanal Gerçeklik teknolojisi ve 360 derece video kullanımıyla ister VR gözlükleri ile isterlerse de VR gözlükleri olmadan, 360 derece gördükleri yerler, kişileri gördükleri yere gitmek için bilet almaya, yani size para harcamaya ikna eder.

Ya da bekleme salonlarında bekleyen yolcular, yeni ve eğlenceli bir yolla kendilerini oyalayabilirler. Nasıl mı? Havayolu şirketleri yolcuların uçaklarına binmeden önce bekleme salonlarına örneğin Paris'e doğru sanal bir gezintiye çıkabilecekleri birkaç VR Gözlüğü içerisinde 360 derece video ve Sanal Gerçeklik teknolojisi ile donatılabilir.

Peki neden? Çünkü insanlar, bilet paralarını harcamadan önce, daha önce hiç görmedikleri bir şehire ya da ülkeye gittiklerinde karşılığında ne alabileceğini görmek istiyor. Sanal gerçeklik ile, satın almadan bu şansa sahip olabiliyorlar. Şehri, ülkeyi 360 derece video ile gezebiliyorlar.

Tabi bunu sadece bekleme salonlarında değerlendirmek, eksik mecra kullanımı olur.

Havayolu şirketleri 360 video çekimlerini, Facebook, Youtube, Web Site, Blog, Mobil Uygulama gibi mecralarına entegre ederek, hem web ve sosyal medya trafiklerini artırabilir hem de VR gözlüğü olsun ya da olmasın daha çok insana erişebilirler. Hatta hedefli dijital pazarlama ile daha da niş bir alanda nokta atışı hedef kitlelere erişebilirler.

Son olarak, Sanal Gerçeklik yani VR ve içeriğini oluşturan 360 derece videolar, uçuş sırasında eğlendirmek için de harika bir kaynak.

Evet, uçak içi eğlence sistemlerine VR Gözlüklerini ve 360 derece videoları da eklemekten bahsediyoruz.

Uçuş esnasında ideal olan, içeriği bireysel olarak tüketebilmek deneyimi. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda, business class yolcuların bir süreliğine kendi içlerindeki izole ortamdan da soyutlanabildikleri ve uçak içi VR eğlence sistemine entegre edilen 360 derece video ve Sanal Gerçeklik teknolojisi ile farklı destinasyonlar ve içerikler izleyebileceklerini ön görebiliriz.

Bir başka deyişle: Eğer sanal olarak uçuş yapılan yerler çekici gelirse müşteri sizden bilet almaya meyilli oluyor.

Özetle, Sanal Gerçekliğin yani VR ın ve içeriğini oluşturan 360 derece videoların, yeni bir pazarlama platformu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sevgiler... Nsocial