360 Derece Video ve Sanal Gerçeklik (VR) Futbol'da ve Sporda Nasıl Kullanılır?
Loading

Spor SektöründeSanal Gerçeklik ve 360 Derece Video Deneyimi!

By Nsocial

Sporda Sanal Gerçeklik (VR) Kullanımı, Sporda 360 Derece Video Kullanımı ve Spor Pazarlamasında VR Kullanımı konusuna değineceğiz bu yazımızda.

Spor artık sadece belirli bir süre boyunca izlediğiniz bir spor karşılaşmasından çok farklı. X / Y / Z ve Alfa Jenerasyonları başta olmak üzere, tüm dünya akıllı telefonları ve sosyal medya üzerinde hayatlarının çoğunu geçiriyorlar. Hal böyle olunca da, spor ekonomisi taraftar kitlelerini globalde büyütmeye, daha çok kişiye erişmeye, eriştikleri kişileri salonlarına / stadyumlarına getirip, biletle veya kombine ile takımlarını izlemelerini sağlayıp, hatta maç sonrası kulüp mağazalarından alışveriş yaptırmaya yönlendirmeye çalışıyorlar.

Ayrıca; ligler, federasyonlar, kulüpler için yeni bir bilet satış ve sponsorluk kaynağı 360° videolar. Bir sponsor eşliğinde sundu / sunar ya da ürün yerleştirme yöntemi ile 360 derece video çekimi yapılabiliyor.

Reklamverenler için de yeni ve inovatif bir mecra ve hedeflemek istedikleri kitlelere ulaşmak için yepyeni bir deneyim.

Sporsever bir ajans olarak sporda vr teknolojisi kullanımı, sporda 360 derece video, 360 video spor pazarlaması, interaktif spor deneyimi, sanal gerçeklik teknolojisinin pazarlamaya etkisine odaklıyken, Dünya Freestyle Futbol Federasyonu ile Avrupa'da bir ilki gerçekleştirdik.

“İhtiyacınız olan sadece bir top!” söylemiyle 2009’dan beri tüm dünyayı hızla saran bir tutku olan FreeStyle futbol, 20-26 Ağustos arasında düzenlenecek Dünya Freestyle Futbol Dünya Kupası organizasyonu bu yıl Prag’da olacak. Bu heyecana ortak olmak isteyen ama Prag’da yerini alamayan FreeStyle tutkunları, meraklıları, hatta futbola değişik bir pencereden bakmak isteyenler için Dünya Kupasını 360 Derece Video olarak çektik ve Finalini 360 Derece Canlı Yayınladık.

Dünya Freestyle Futbol Dünya Kupası Prag linkinden 360 derece video izleyebilirsiniz. Dünya Free Style Futbol Federasyonu, Super Ball 2017’nin 360 derece video ve Sanal Gerçeklik içeriklerini sağlaması için Türkiye’nin ilk 360 derece içerik üreticisi ve Sanal Gerçeklik ajansı olarak Nsocial'ı tercih etti ve, kurduğumuz sistem ile paketlere böldüğümüz üyelik kapsamında turnuvaya dair karşılaşmaları 7 kıtadan seyircisi olan bu ilginç turnuvayı 7 kıtada canlı yayınladık.

Ayrıca, tüm turnuva boyunca 360 derece içerikler üreterek, sosyal medya üzerinden Dünya Kupası'nın tüm heyecanını 7 kıta ile paylaştık. Videolarımız Zambia'dan Kolombiya'ya, Polonya'dan Japonya'ya kadar tüm ülkelerden gelen katılımcıların da kanallarında yayınlandı.

Bu içerikler ile Dünya Futbol Federasyonu, farklı ülkelere, farklı izleyicilerine ve spor severlere, dikey olarak hazırlanmış içerikler ile hitap etti. Böylece, Prag'a gitmeden, 360 derece canlı yayın teknolojisi ile deneyimlettirildi. Ayrıca, paketlerle her kitleye seslendirdiğimiz yazılımımız ile 360 derece canlı yayın teknolojisi ile izlemek isteyen taraftarlardan gelir elde etti. Böylece, Prag'da olamasalar da, Prag'daymış gibi Dünya Kupası deneyimini en ön sıradan izlediler.

Aslında dijital bir kombine satışı yapıldı ve 360 derece video ve 360 derece canlı yayın teknolojisi sayesinde dünyanın tüm ülkelerinden fiziksel bilet almadan, online gelir elde edildi. Daha da önemlisi Freestyle, 360 derece videolarımız ve 360 derece canlı yayınımız ile Youtube, Facebook sosyal medya platformları ve Web Sitesi üzerinden toplamda 14.941.133 kişiye erişti. Farklı pazarlardan online kombine alan Freesytle severlerin cirosu, Prag'daki fiziksel bilet alanların sayisinin %31 'i kadardı! Tabi Freestyle severlerin gözünde edinilen inovatif imaj da ekstra repütasyon getirdi.

Maçları yerinde izlemekten tutun, tuttuğunuz takımın yıldız oyuncusu ile 360° 24 saat geçirebilir, maç biletinizi satın almadan önce tribünden yerinizin 360° görebileceği açıya karar verip hangi tribünden bilet alacağınızı değerlendirebilir, takımınızın tarihçesini 360° izleyebilirsiniz. Üstelik bunları VR Gözlüğünüz olmadan da yapabilirsiniz. Dilerseniz kulübünüzün hazırladığı 360° içerikleri, kulübünüzün sosyal medya hesaplarından da paylaşabilir, böylece kulübünüzün ne kadar inovatif olduğunu tüm takipçilerinize gururla anlatabilirsiniz.

Yeni 360 derece canlı yayın projelerimiz çok yakında, yayın sözleşmelerimizi yaptığımızda sizinle buradan paylaşıyor olacağız!

Sevgiler... Nsocial