Sanal Gerçeklik Ajansı Nsocial
Loading

Sanal Gerçeklik & VR Eğitim

By Efe Aksoy

Gerek mesleki ve iş eğitimi, gerekse okul eğitimleri için Sanal Gerçeklik teknolojisi biçilmiş kaftan. Fakat öncelikle hangi eğitimde hangi içeriklerin ve teknolojilerin kullanılacağının kararının verilmesi gerekiyor.

Adım adım ilerleyecek olursak, Sanal Gerçeklik yani VR teknolojisinin temelini 360 derece video içerikler ya da 360 derece 3D Animasyonlar oluşturur. Sanal Gerçeklik gözlüklerinizin içerisinde 360 derece videolar izletebileceğiniz eğitici içerikler, gerek akademik eğitim yani ilköğretimden itibaren kullanılabileceği gibi, mesleki eğitimde de kullanılabilir. Her iki konuyu da örnekleyerek anlatalım istedik.

Örneğin akademik eğitimden başlayalım. İlköğretim eğitimi Sanal Gerçeklik ve 360 derece video kullanımı için Coğrafya dersini hayal edelim. Coğrafya derslerinde müfredatta işlenen konulardan olan bölgelerimizi; kitaplardan, statik fotoğraflardan öğrendik. Fakat bu konuyu 360 derece video çekimi ile hazırlanmış içeriklerden, sanki bölgeleri ziyaret etmiş gibi, oradaymış gibi hissederek öğrenmemizin ne kadar etkili olabileceğini, daha da kişiselleştirilmiş bir eğitim deneyimi yaşatacağını hayat etsenize…

Mesleki eğitim Sanal Gerçeklik entegrasyonuna örneklemelere gelelim. Diyelim ki fabrikanız var ve fabrikada işe yeni başlayacak çalışanlarınız için, deneyimsel bir iş eğitimi hedefliyorsunuz. Burada kullanılması gereken 3D Animasyonlar ile üretilen içerikler ile VR Gamification yani Sanal Gerçeklik oyunlaştırma yazılımları. VR Gamification ile eğitimleri oyunlaştırarak verirken, çalışanlarınıza belirli zaman içerisinde görevleri tamamlaması halinde başarı ödülleri verebilirsiniz. Aslında Sanal Gerçelik Oyunlaştırma Eğitimleri ile çalışanlarınız hem akılda kalıcı eğitimlerle iş içerisindeki öğrenmelerini yükseltirken, aynı zamanda eğlenerek hatta ödüllenerek eğitimlerini tamamlıyorlar. Sanal Gerçeklik teknolojisi ile interaktif ve deneyimsel iş eğitimi ya da çalışma eğitimi vermek çok verimli. Çünkü hem sanal gerçeklik eğitimi en akılda kalan eğitim olurken, hem de çalışan performansı da yükseliyor. Ayrıca iş güvenliği açısından da son derece risksiz olan Sanal Gerçeklik Meslek Eğitimi, firmalar için zamandan kazandırırken, maliyetlerinizi de minimize ediyor.

Örneğin Litvanya Demiryolları için hayata geçirdiğimiz, demiryolu çalışanları için iş kazalarının minimize edildiği, interaktif ve oyunlaştırma mantığında işleyen videomuzu izleyebilirsiniz.
Ya da genel merkezinizde yeni işe başlayacak personellerinizi, oryantasyon için başka şehirde bulunan fabrikanıza götürmek hem zaman kaybı hem de maliyetli. Fabrikanızın 360 derece tanıtım videosunu çekerek, bu içeriği şirketinize alacağınız birkaç sanal gerçeklik gözlüğü içerisine yerleştirerek, işe yeni başlayacak personelinizi çok kısa sürelerde birebir fabrikanızdaymış gibi gezdirebilirsiniz.


Örneğin Türkiye’nin öncü yenilenebilir enerji firması Ineva için ürettiğimiz 360 derece video içeriğimiz ile tesisi gezebilirsiniz.Ya da bir perakende zincirisiniz ve mağazalarınız var. Mağaza çalışanlarınıza interaktif eğitimler vermek istiyorsunuz. Müşteri davranışı, satış eğitimleri, müşteri karşılama gibi alanlarda kendilerini interaktif senaryolar ile eğitmeniz mümkün. Örneğin eğitim sırasında bir seçim yapması gerekecek ve seçilen senaryo doğrultusunda doğru ya da yanlış olan senaryonun içerisinde ilerleyebilir. Eğer doğru ise bir sonraki adıma geçerken, yanlış ise hatasının nelere sebep olabileceğini çalışanlar görebilecektir.

Üretilen içerikler tabi ki Sanal Gerçeklik ile şirket içi eğitimlerde kullanılabileceği gibi, fuarlarda ve etkinliklerde de kullanılabilir.

Sevgiler... Efe Aksoy