Loading

Sanal Gerçeklik İş Eğitimi, VR İş Simülasyonu ve VR Eğitimler İnteraktif Öğrenme

Çalışanların interaktif öğrenmesi, eğitim maliyetlerinin azalmasi ve en önemlisi de iş kazalarının azalması Sanal Gerçeklik yani Virtual Reality (VR) teknolojisinden faydalanarak interaktivite ile destekleniyor ve farklı bir eğitim sunuyor.İş dallarına uygun ve gerçekliğe en yakın kurguyla tasarlanan senaryolar, gerçekçi 3D modellemeler ile gerek yüksekte çalışma, gerek enerji, gerek savunma, gerek mühendislik, gerek sosyal sorumluluk, gerekse otomotiv gibi tüm sektörlerde geleneksel bir eğitimde edinilmesi imkansız hisler sanal gerçeklik gözlükleriyle deneyimlenebiliyor. Çalışanların zarar görmeden, çalışma ortamlarındaki olası tehlikelerin sonuçlarını deneyimlemeleri, hissetmeleri ve öğrendikleri bilgileri daha fazla hatırlamalarını sağlıyor.

Sanal gerçeklik gözlüklerini takan kurum üyeleri,eğitim için tasarlanan realistik modelleme ile birebir olarak kurumun ortamında yer alıyor. Çalışanlar sanal ortamda, iş güvenliği eğitiminde edindiği bilgileri kullanarak senaryo içerisinde çeşitli seçimler yapmaya yönlendirilerek, seçimlerinin sonuçlarının gerçek hayatta olduğu gibi yaşıyor.

Sanal Gerçeklik İş Eğitimi simülasyonunda eğitim alan kişiler; verilen doğru veya yanlış kararları doğrultusunda puanlandırılabilir, zaman içerisinde görevlendirilebilir ve bu zaman ya da puanlamaya göre eğitimlerin devam ettiği senaryolar içerisinde interaktif eğitimlerini sürdürebilir. Ya da başa dönerek kendilerini geliştirebilirler.

Örneklerle çeşitli sektörlere değinerek anlatacak olursak; iş eğitimi senaryoların özellikle riskin yüksek olduğu üretim süreçlerinde gerçekçi bir biçimde ortaya konması oldukça zordur. Sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları bu tür alanlarda öngörülebilirliği yükseltiyor. Yukarıda bir örnekte bahsettiğimiz gibi işçiler için risklerin görece daha fazla olduğu inşaat alanlarında, inşa sürecine geçilmeden eğitimler sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle uygulamalı olarak gerçekleşebiliyor. İşçiler inşa edecekleri yapıda risklerin neler olduğunu önceden deneyimleyerek hem daha kalifiye bir eğitim alabiliyor hem çalışma alanlarını daha güvenli hale getirebiliyor. Bu, eğitim ve güvenlik başlıklarında maliyetlerden ve zamandan tasarruf anlamına da geliyor.

Üretimde Sanal Gerçeklik iş eğitimi, belki de en yaygın olması beklenen senaryo. Ağır sanayi ya da makine tamiri ciddi anlamda iş kazalarına sebebiyet verebilir. İş kazalarını minimize etmek ve akılda kalıcı, interaktif bir öğrenme ile makine tamir senaryosu hazırladık.

Enerji Sektörü Sanal Gerçeklik İş Eğitimi simülasyonu için, rafineride bozulan bir makineyi güvenle tamir etmek için öncelikle eldivenlerinizi giymeyi, sonrasında ise bozulan parçayı makineyi sökerek yenisi ile değiştirmeyi deneyimlettiğimiz videomuzu izleyebilirsiniz.Ulaşım Sanal Gerçeklik İş Eğitim Simülasyonu ise en hassas noktalardan. Raylarda, rayların inşaatında, sinyalizasyonlarda meydana gelecek arızalar hayatlara mal olabilir. Senaryomuzda demiryolunda sinyalizasyon arızasını gidermek için, iş amirinden gerekli yönlendirmeleri alan çalışan, arızalı elektrik düzeneğini tamir ediyor ve sinyalizasyon sorununu çözüyor. Böylece, gerçek hayatta karşılaştığı arzıada, sağlığını tehlikeye atmadan, aklinda kalici bir yöntem ile neler yapması gerektigini risksiz bir şekilde VR Sanal Gerçeklik İş Eğitimi Simülasyonu ile öğrenmiş oluyor.Çevre kirliliği üzerine sosyal sorumluluk eğitimlerine değinecek olursak, hazırladığımız sanal gerçeklik simülasyonunda ilk öğretim öğrencilerine ulaşmayı hedefledik. Çevre felaketi senaryosu hazırlayarak, karaya oturmuş gemiden sızan petrol ve yangın ile karşılaşıldığında yapılması gereken görevleri oyunlaştırma ile anlattık. Altta izleyebilirsiniz.

Otomotivde ise Ford; geliştirdiği sanal gerçeklikle eğitim programı, farklı bölgelerde bulunan tasarımcıları ve mühendisleri bir araya getirerek üretimi planlanan araçların prototipleri üzerinde çalışma imkânı sağlıyor. Sanal gerçeklik ortamında buluşan mühendisler aracın iç aksamını üç boyutlu, dijital olarak üretirken tasarımcılar iç aksam üzerine aracın dış dizaynını oluşturuyor. Prototipin tamamlanmasının ardından yine benzer biçimde hazırlanan sanal ortamda araçların olası kazalarda görecekleri hasarlar gerçek parametrelerle uyumlu olarak test ediliyor.

Madencilikte Sanal Gerçelik VR İş Eğitimi simülasyonu sayesinde, gerçek riskler olmadan madencileri eğitmek için Sanal Gerçeklik simülasyonu kullanılıyor. UNSW Maden Mühendisliği Okulu, eğitim modüllerine VR İş Eğitimini dahil etti. Bu eğitimin modülünde uzun bir mayındaki olası ölümcül patlamalardan kaçış gibi senaryoları simüle ediliyor. Öğrencilere, simüle edilmiş arazide tehlikeli bir duruma müdahale etme konusunda pratik yapma fırsatı vererek, eğitimde devrim yarattılar. Öğrenciler, gerçek risklerle karşılaşmadan hata yapma ve öğrenme özgürlüğüne sahip olmuşlardır.

Denizcilikte Sanal Gerçeklik VR İş Eğitimi simülasyonu ile derin deniz sondajı ve keşif şirketleri, hem riski azaltıp hem de çalışanlarını deniz dibine götürmenin maliyetine girmeden, güvenli bir şekilde eğitebilirler. Denizcilikte VR iş eğitimi yani Sanal Gerçeklik İş Eğitim Simülasyonu örnek senaryosunu aşağıda paylaşıyoruz.Savunma yani Ordu, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sanal Gerçeklik İş Eğitimleri’nde değinecek olursak; deniz Kuvvetleri, hava kuvvetleri ve diğer tüm askeri operasyonlarda, çok sayıda durum yani bizim için senaryo demektir. Emniyet ve başarı sağlamak için yoğun planlama, hazırlık ve eğitim gerektirir. Sanal Gerçeklik ile iş güvenliği eğitimi, kişiler üzerinde maksimum etkiyi, bilgi birikimini interaktif hale getirir ve öğrenim süresinin kısalmasını sağlar, yüksek riskli eğitimi mümkün ve düşük maliyetli hale getirir. Aşağıda yine savunma sektöründe sanal gerçeklik iş eğitimi ve sanal gerçeklik interaktif öğrenme simülasyonlarına örneklerimizi izleyebilirsiniz.Sanal Gerçekliğin interaktif ve sürükleyici kurguları sayesinde, kişileri iş güvenliği konusunda eğitmek için yeni bir yaklaşım verir. Madenlerde çalışma, petrol sondajı için deniz tabanına derin dalış, şantiyede çalışan vinçler, nükleer santraller için; sanal gerçeklik ile iş güvenliği eğitimleri her yönüyle son derece yararlı olduğunu kanıtlıyor.

Sevgiler... Nsocial Sanal Gerçeklik Ajansı