Dijital Ajans Nsocial Yaratıcı Dijital Pazarlama ve Reklam Ajansı
Loading

Sanal Gerçeklik ya da Virtual Reality (VR) Nedir ?

By Efe Aksoy

Sanal gerçeklik fikri, ilk kez 1962 yılında Morton Heilig (günümüzün multi-medya uzmanı) tarafından; görme, işitme, koklama ve dokunma duyularımıza hitap eden Sensorama adında bir makine olarak hayata geçti.

(Virtual Reality) yani Sanal gerçeklik konseptinin hayata geçmesini sağlayan en önemli faktör; bireyin yaşadığı dünyanın sınırlamalarından kurtulup, yeni ve farklı bir evreni tecrübe etme arzusudur.

Sanal gerçeklik denildiğinde hemen Oculus Rift geldi aklınıza, biliyoruz.

Değinelim biraz öyleyse...Oculus Rift, serüvenine Kickstarter projesi olarak başladı. Başarılı bir crowdfunding sürecinden sonra, geliştirme sürecinin kapılarını bizler gibi tüm geliştiriciler için araladı. Gaikai firmasının eski ürün sorumlusu Brendan Iribe’ın vizyonerliği sayesinde hayat bulan Oculus Rift; Valve, Epic Games ve Unity gibi oyun geliştiricilerinin desteğini de almayı başardı.

Oculus Rift, 2014 yılının Mart ayında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı. Facebook tarafından satın alındıktan sonra Mark Zuckerberg yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi; “Oculus, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük sosyal platformu yaratma potansiyeline sahip… Çalışma hayatımızı ve iletişim anlayışımızı kökten değiştirebilir.”

Sanal gerçeklik teknolojisi geliştikçe insanların gösterdiği ilgi de bu gelişmeye paralel olarak artıyor. Bu artışı takip eden bir çok firma kolları sıvayıp bir cihaz üretmeye çabalıyor. Google ise geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Google I/O konferansında katılımcılara dağıttığı DIY (do-it-yourself) karton VR gözlüklerle, daha aşina olduğumuz terimi ile Google Cardboard ile mevzuya esprili bir dille derin bir mesaj verdi.


Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılacak?

Eğitim:

Örneğin öğrenciler, tarih dersinde anlatılan mekanları sanal gerçeklik sayesinde dolaşırken hocasının anlattıklarını dinleyebilecek; daha doğrusu yaşayabilecekler. Bu sayede öğrencilere istenilen bilgi çok net ve açık bir şekilde anlatılabilecek, öğrencilerin konuyu doğru şekilde anlama ve öğrenme yüzdesi önemli ölçüde artacaktır.

Tıp ve Sağlık:

Ameliyat gibi özel tecrübe gerektiren ve hayati önem taşıyan durumlarda doktorların önceden hazırlıklı olmasının ne kadar önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulamak gerekir. Ya da fobik rahatsızlıkları olan kişilerin büyük bir çoğunluğu sorunlarının kaynağına inmekten kaçınır. Oysa ki fobinin tedavisi tamamen korkuyla yüzleşmektir. Aerofobi (uçuş korkusu) hastasını tedavi etmek için uçağa bindirerek yüzleştirmek gibi zor bir yol yerine, sanal gerçeklik gözlüğü takmaya ikna etmeniz yeterli olacak!

Spor:

Büyük kitlelerce izlenen spor müsabakalarının 360 derece özetini, taraftarların coşkusunu, soyunma odasının heyecanını izleyebileceğiniz gibi, aynı zamanda sporcuların da gelişimleri için kendilerini ve takımlarını 360 derece izleyebilmelerine olanak sağlar.

İnşaat:

Bu teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de inşaat endüstrisi. Sanal gerçeklik sayesinde alacağınız evi, henüz betonu atılmamışken gezebileceksiniz.

Otomobil markaları yeni modellerini yeni trend Sanal Gerçeklik teknolojisi ile tanıtıyor...Moda sektörüne bağlı markalar sanal moda mağazaları açıyor... Tiyatrolar bu teknoloji aracılığıyla interaktif oyun sergileyebiliyor, müzeler ise sanal tur düzenleyebiliyor...


Kısacası hemen her alanda bu teknoloji kullanılarak, insanlara farklı bir deneyim yaşayacakları sanal ortamlar oluşturuluyor.

Sevgiler... Efe Aksoy