Loading

Uzaktan GMP Denetimi ve Sanal GMP Denetimi

Uzaktan GMP Denetimi Nedir? Sanal GMP Denetimi Nedir?

Covid-19 pandemisinin GMP Denetimlerinizi durdurmasına ya da ara vermesine izin vermeyin. Sanal GMP Denetimi ya da Uzaktan GMP Denetimleri ile, Pandemi Koşullarında Uzaktan GMP Denetimleri ve Uzaktan Ön GMP Denetimleri ile tedarikçilerinizi ve üretim tesislerini; uzaktan, sanal gerçeklik teknolojisi ile sanki oradaymış gibi bir deneyim ile 360 derece denetleyebilirsiniz. Tıpkı bir fabrika sanal tur deneyimi gibi, hiçbir sanal gerçeklik yani VR Gözlüğü olmadan, direkt olarak web tarayıcısı üzerinden çalışan webVR teknolojisi ile hem masaüstü PC ya da laptop hem de mobil cihazlarınızdan deneyimleyebilirsiniz. webVR ile ilgili detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı buraya dokunarak okuyabilirsiniz. Evet, futuristik gelebilir. Ama Covid-19 pandemisi sayesinde gelecek ve sanal gerçeklik gibi çözümler günümüze, daha doğrusu iş hayatımıza ve iş yapış yöntemlerimize iyice entegre oldu.

GMP regülasyonlarının tamamlanması gereken görevlerinden biri de; tedarikçileri ve sözleşmeyi kabul edenleri nitelendirmektir. Coronavirüs krizi ile birlikte, fiziksel GMP denetimi ve GMP ön denetimi yani on site GMP audit ve GMP preaudit’leri tamamiyle iptal oldu ya da durmak zorunda kaldı. Bir denetçinin bir tesisi GMP denetimi ya da GMP ön denetimi için ziyaret etmesi gerektiği gerçeği, halihazırda dahil olan tüm kişiler için potansiyel bir risk oluşturmaktadır veya seyahat yasakları nedeniyle bu mümkün olmayabilir.

Virtual GMP Auditing yani Uzaktan GMP Denetimi, tedarik zincirindeki anahtar noktalarının kilidini açıyor ve cGMP gereksinimlerini karşılamanızı sağlıyor. Belki buna Sanal GMP Denetimi de diyebiliriz. Tedarikçinizin tesislerine erişim sınırlı olduğunda veya bu Covid-19 salgın günlerinde olduğu gibi izin verilmediğinde, tıbbi ürünlerin tedariği ve tedarik zincirinin performansını, sürekliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için operasyondaki kalite standartlarından nasıl emin olabilirsiniz? Bir Sanal Gerçeklik şirketi olarak; Sanal Gerçeklik, webVR, Sanal Tur ve 360 derece video canlı yayın teknolojilerinin entegrasyonu içinde, klinik araştırma tedariki veya rutin ticari operasyonlarınızın tedarik zincirlerinin kilidini açmanıza ve cGMP gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olan Uzaktan GMP Denetimi ve Sanal GMP Denetimi ile Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi yaklaşımı hakkında bilgi edindirmeyi hedeflediğimiz bu yazımıza devam ediyoruz.

Tıpkı GMP Ön Denetimleri ya da GMP Denetimlerinde olduğu gibi; Uzaktan GMP Denetimi ya da Sanal GMP Denetiminde de üretim alanlarının yerinde görülmesi, yürürlükteki mevzuata uygunluğu, üretim tesisi ile ilgili kalite uygulama dokümanlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi, kalite uygulamalarının hayata geçirildiğini denetlemek mümkündür.

Yerinde denetim şu andaki gibi mümkün değilse, webVR Sanal Gerçeklik sanal turları ve 360 derece canlı video yayını teknolojilerinin entegrasyonu kullanılarak bir Uzaktan GMP Denetimi veya Sanal GMP Denetimi ile bir tedarikçi yeterlilik süreci denetimi desteklenebilir. Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi, klasik görüntülü görüşme denetiminden oldukça farklı olacaktır çünkü zaten orada olduğunuzu ama fiziksel olarak uzak olduğunuzu hissediyormuşsunuz gibi 360 derece canlı olarak tamamen sanal bir denetimi tamamlamanıza olanak tanır. Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi olsa bile, düzenlemeler ve regülasyonlar 100% olarak uygulanmalıdır. ICH Yönergesi Q9, denetim planlaması sırasında dikkate alınması gereken bir dizi kilit faktör sağlar ve bu kilit noktalar, Sanal GMP Denetimi ya da Uzaktan GMP Denetimi sürecinde de uygulanmalıdır.

Ekranınızı 360 derece sağa, sola, yukarı, aşağı çevirerek burada Sanal GMP Denetimi örneği olarak 360 derece video çekim tekniği ile hayata geçirilmiş, sanal fabrika ziyaretini izleyebilirsiniz. Bu size Uzaktan GMP Denetimi süreci hakkında bir hayal gücü verecektir.

Uzaktan GMP Denetimi Faydaları Nelerdir? Sanal GMP Denetimi Faydaları Nelerdir?

Uzaktan GMP Denetiminin ya da Sanal GMP Denetiminin faydalarına değinelim. Yurtdışı üretim tesislerinde “yerinde gerçekleştirilecek GMP ön denetimleri, GMP uygunluğu almış ürünler esas alınarak dosya üzerinden ön denetimler, risk bazlı GMP ön denetimleri” uygulamalarının birebir aynısı Uzaktan GMP Denetimi ya da Sanal GMP Denetimi ile birebir mümkündür. İlk fayda uzak olmaktır. Uzak olması nedeniyle; Uzaktan GMP Denetimi veya Sanal GMP Denetimi hijyeniktir ve zaman kazandırır. Yerinde veya ön incelemeler; seyahatler, denetimler vs gibi süreçler ile yaklaşık bir hafta boyunca zaman alıyor. Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi sayesinde çok hijyenik bir şekilde saatler içinde tamamlanır. Kısaca, denetçi webVR, Sanal Gerçeklik kullanarak 360 derece video teknolojilerinin entegrasyonu ile Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi gerçekleştirirken ofiste veya hatta evde hijyenik ve konforlu bir şekilde oturuyor olabilir. Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi sayesinde personel konuşmaları, mazeretleri veya açıklamaları dinleyerek ve belge incelemelerini kaçırarak harcanan zamanı, verimi ve harcamaları azaltın.

Sanal GMP Denetiminin ikinci veya belki üçüncü yararı, düşük maliyetli olmasıdır. Yerinde GMP denetimi ve ön GMP denetimi maliyetlerinin maliyet engelini ortadan kaldırır. Uzaktan GMP Denetimi sayesinde seyahat masrafları yok, uçak bileti yok, konaklama masrafları yok. Üretim tesisleri Sanal Turu, depo sanal turu veya laboratuvarlar sanal turu hem tedarikçiler hem de şirketler için oldukça uygun maliyetlidir.

Sanal GMP Denetiminin dördüncü faydası, Covid-19, seyahat yasakları, pandemiler vb. mücbir sebeplere bağlı engellerin kaldırılmasıdır. Uzaktan GMP Denetimi ya da Sanal GMP Eğitimi, Sanal Gerçeklik, Sanal Tur ve 360 derece canlı yayın teknolojileri kapsamında 7/24 denetime izin verir.

Ve tabi ki şirketiniz için iyi bir dijital dönüşüm uygulaması olacak. Yalnızca fütüristik ve sürdürülebilir bir varlık eklemekle kalmaz, Sanal Turlarla WebVR Sanal GMP Denetimi, Covid-19 sonrası gelecek günlerde GMP denetimleriniz için unutulmaz bir yoldur. Ayrıca Uzaktan GMP Denetiminin rakiplerinizden farklılaşmak için harika bir Pazarlama / Halkla İlişkiler varlığı olduğunu söylememiz gerekmiyor sanırız ;) Sanal GMP Denetimi veya Uzaktan GMP Denetimi ile ilgileniyorsanız, Sanal Gerçeklik Firması ve Sanal Tur Firması Nsocial'a bir e-posta bırakın.