Loading

5g ve artırılmış gerçeklik

artırılmış gerçeklik büyük. 5g ise artırılmış gerçekliği devasa yapar.

5G internet son zamanlarda en çok konuşulan teknoloji. Peki veri alışverişi hızlarında devrim yaratan 5G teknolojisi nedir ve iletişim araçları? Mobil teknolojilerin neredeyse başını çektiği bir dönemdeyiz. 4G'ye uyum sağlamaya çalışırken şunu söyleyebiliriz: 5G'nin ayak sesleri zaten duyulmaya başlandı. Bilgi düzeyinin olduğu 5G hakkında her gün yeni haberler çıkmaya başlıyor sınırlı. Telefonlarımız artık neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Hayatımızın merkezindeki cep telefonlarımızla, ihtiyaçlarımızın çoğuna cevaplar bulabiliriz. AR'yi canlı, dış mekan ortamlarında güvenilir wi-fi sinyallerinden 5G ile kullanma yeteneği etkileyebilir geliştiricilerin oluşturabileceği etkileşim ve entegrasyon türleri.

5G standartlarında, ilk olarak, 4G'ye kıyasla orta derecede düşük gecikme süresi ve gelişmiş indirme ve yükleme hızları sağlar. Süre özellikleri 5G'de mobil artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi 4K ve 360 derece video çekimi akışı gibi tüm zengin medya uygulamaları için yararlıdır. VR ve AR için 5G'nin faydaları henüz tam olarak gerçekleşmemiştir. 5G, kullanım durumlarında daha fazla esneklik sağlayacaktır. AR, müzelerde, akıllı telefonlarda veya tabletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. sergiler veya iç tasarım için ek içerik sunmak ve alışveriş yapanların mobilyaların nasıl eşleştiğini görmek için neredeyse bir odaya mobilya yerleştirmesine izin veriyor.

5G, cep telefonlarının yeni kurallarla kullandığı hücresel şebekelerde teknolojik altyapının yeniden yapılandırılmasıyla çok hızlı bir şekilde gelişecek. Bu bağlamda, radyo frekanslarının, işlemcilerin ve antenlerin kullanım şeklindeki değişiklikler ve kapasiteyi artırmak için yeni eklemeler hakkında konuşabiliriz. Ama önce, sayısal veriler verelim: İlk olarak, 5G ağlarının hepsi eşdeğer değildir. Asya'daki dağıtımlar 6 GHz'in altındaki radyo frekanslarına dayanırken, ABD'deki 5G ağlarının çoğu mmWave ağlarıdır. MmWave radyo frekansları daha yüksek veri hızları sağlar, ancak doğal olarak görüş hattıdır. Bu, kullanıcıların hareket halindeyken büyük binalar gibi engellerle karşılaştıklarında erişimi kaybetmelerine olanak tanır. Bu sorun kentsel ortamlardaki AR uygulamalarının pratikliğini sınırlayabilir. 5G mobil ağlarının dağıtımı şu anda ilk aşamalarında olduğundan, akıllı telefon bağlamlarında pratik kullanım açısından önemli engellerle karşılaşılabilir. 5G'deki ortalama gecikmeler muhtemelen şartname standartlarından daha yüksek olmasına rağmen, 5G için gecikme oranlarını iyileştirmek için yeterli alan vardır. Örneğin, VR kulaklık kullanıcıları için, özellikle kafa hareketleri için, hareket ve tepki arasındaki yüksek gecikmeler hareket hastalığına neden olabilir. Bunun üstesinden gelmek, kullanıcıların mola vermeden önce AR ve VR'nin daha uzun ve potansiyel olarak daha uzun süre kullanılmasına izin verir.

5g ile dijital dönüşüm

5G ile mevcut hızların 4.5G ye kıyasla 10 kat daha artması bekleniyor. Hızların artması ile beraber 5G ile kurumlar için dijital dönüşüm kaçınılmaz hale geliyor. bağlı olarak Endüstri 4.0 uygulamaları hızlanırken, 4.5G ile hayatımıza girmeye başlayan IOT Nesnelerin İnterneti teknolojisi 5G, network slicing teknolojisi ile daha yoğun kullanılır hale geliyor.

Veri analitiği kurumsal şirketleri daha akıllı, efektif iş ve müşteri yönetimi sunarken aynı zamanda şirketlerin iş modellerini geliştirmelerini ve endüstri 4.0 dijital dönüşüm çağına entegre olmayı sağlıyor. endüstri 4.0 artırılmış gerçeklik üretim teknolojisi ile hata payları minimize edilebilir örneğin. bunun için hazırladığımız endüstri 4.0 üretimde artırılmış gerçeklik bloğumuzu okuyabilirsiniz.

5g ile birlikte özellikle kurumsal şirketlerin dijitalleşmesi için Dijital Arşiv, Dijital İmza, E-Şirket, Akıllı Enerji Yönetimi, Dijital Reklamcılık gibi uygulamalar, dijital dönüşüme entegre olmaya başladı.

5g ile artırılmış gerçeklik ve dijital reklamcılık ile büyük veri kullanarak şirketler, hedef müşteri kitlelerine çok daha kolay ulaşıp, doğru bilgilendirme ve hızlı şekilde ürünleri tanıtma fırsatını yakalıyorlar. satış ve pazarlamada artırılmış gerçeklik kullanımı üzerine bloğumuzda detaylıca açıkladık.

dijital dönüşüm ajansıolarak artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik ile ilgili projeler ile şirketinizi geleceğe hazırlayabiliriz.

kurumunuzu dijital dönüşüme hazırlamak için artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik projeleriniz varsa, artırılmış gerçeklik ajansı nsocial yada sanal gerçeklik ajansı nsocial ya da 360 derece video çekim ajansı nsocial olarak bir araya gelebiliriz. Sizlere uygulama yazımına gerek kalmadan tarayıcı üzerinden çalışan webAR projelerimizi deneyimletebilir, google artırılmış gerçeklik arama sonuçları ile google aramalarında ürünlerinizi deneyimletebiliriz. Ya da 360 derece fabrika video çekimi ile üretim tesislerinizi müşterilerinize, tedarikçilerinize uzaktan deneyimlettirebiliriz.